Poniedziałek, 20 Maja 2024 roku. Do końca roku zostało 226 dni

Bojanowska Maria 1910 – 2004

Maria Bojanowska z domu Gadomska urodziła się w roku 1910 w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim w rodzinie inżyniera górnika, jako druga córka z sześciorga rodzeństwa. Otrzymała staranne patriotyczne wychowanie. Maturę uzyskała w Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Tarnowie. Następnie ukończyła Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie pod Lwowem. Zamieszkała ze swoim mężem Michałem Bojanowskim w jego dobrach ziemskich w Chojnowie w powiecie przasnyskim i były to najszczęśliwsze lata jej życia.

W okresie okupacji, gdy jej mąż porucznik rezerwy przebywał w niewoli niemieckiej, z dwojgiem małych dzieci dzielnie walczyła o przetrwanie. Pracowała i włączyła się u boku swojej siostry w działalność konspiracyjną, w tym również oświatową, udokumentowaną w książce p. Czesława Czaplickiego „Poszukiwany listem gończym” Lublin 1995 oraz p. Ryszarda Juszkiewicza „Czas cierpień, walki i bohaterstwa, powiat przemyski 1939-1945” Towarzystwo Ziemi Przemyskiej 1993.

Po wojnie z lęku o losy męża i rodziny nie ujawniła się.

Pracowała w SGGW w Brwinowie, potem w Ministerstwie Rolnictwa w Warszawie.

Zawsze dzielna, życzliwa ludziom, pogodna i towarzyska – niosła pomoc bliskim, przyjaciołom i znajomym. Całe życie prostolinijnie religijna. Zmarła dnia 13.7.2004 w Warszawie. Żegnały ją córka, syn, synowe, wnuki, prawnuki, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi.

Miała 94 lata – solidny przedwojenny materiał.

Autor : Jolanta Bojanowska

Mąż:
Michał Bojanowski h. Junosza (1904 Klice -1975), syn Michała Bojanowskiego i Jadwigi z Rudowskich z Rumoki.
Dzieci:
1. Jan Bojanowski
2. Jolanta Bojanowska
3. Krzysztof Bojanowski

1 procent

podatku dla Magdy Targońskiej z domu Zawadzka chorej na stwardnienie rozsiane.
więcej ...


Imieniny obchodzą

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria


Dzisiaj