Sobota, 23 Września 2023 roku. Do końca roku zostało 100 dni

Szałowska Zofia XI. 1909 - 1997

Urodzona XI. 1909 w Grzebsku (pow. mławski), córka Michała Rudowskiego [patrz - Michał Rudowski] z Bogurzyna (pow. mławski) i Bronisławy Mieczkowskiej z Nieciszewa.

Rodzeństwo:

1. Leonard,
2. Szymon,
3. Helena,
4. Józef,
5. Bronisława Blauth.

Od 1913 mieszkała z rodzicami w Bogurzynie. W 1922 rozpoczęła naukę w żeńskim gimnazjum Jadwigi Kowalczykówny i Jadwigi Jawurkówny w Warszawie, matura w 1927. W następnym roku chodziła w Warszawie na kurs ogrodniczy tzw. "Pszczółki", obejmujący przetwórstwo owocowe z pszczelarstwem. Latem 1929 odbyła praktykę ogrodniczą (szkółkarstwo) w Lemszczyźnie k. Lublina a latem 1930 - praktykę sadowniczą w Sinołęce w doświadczalnej stacji pomologicznej dr Filewicza. Tam poznała swojego przyszłego męża Janusza Szałowskiego, kuzyna właścicielki Sinołęki, który po ukończeniu SGGW, zajmował się tam gospodarstwem rolnym. Pod koniec praktyki w Sinołęce zaręczyła się, a następnie 25 kwietnia 1931 wzięła ślub w kościele Karmelitów na Krakowskim Przedmieściu. Po ślubie zamieszkała z mężem w Sinołęce, skąd pod koniec 1932 przeprowadzili się do położonego na odludziu Rozwozina pod Żurominem w pow. mławskim na dzierżawę majątku państwowego. W Rozwozinie była duża gorzelnia, mleczarnia , hodowla prosiąt i dobre ziemie pod uprawy rolne. Mąż Janusz Szałowski postawił gospodarstwo na wysokim poziomie, wydzierżawiając jeszcze drugi majątek Lubowidz odległy 7 km od Rozwozina.

We wrześniu 1939, po przerwaniu przez Niemców frontu pod Mławą, rodzina opuściła Rozwozin, wywożąc część rzeczy - bryczką, dwoma wozami i samochodem.
Okupację niemiecką i szereg lat po wojnie mieszkała w Podkowie Leśnej, natomiast ostatnie lata spędziła w Warszawie z rodziną. Zmarła w Warszawie w 1997, spoczywa wraz z mężem na cmentarzu w Podkowie.

Dzieci:

1. Hanna Kurowska - mąż Jerzy;
wnuki:
a) Maria Gasiorowska - mąż Piotr;
prawnuki: Maciej, Anna;
b) Paweł Kurowski;
2. Andrzej Szałowski - żona Zofia;
3) Zofia Ducordeau - mąż Pierre;
wnuki:
a) Fabrycy;
b) Katarzyna;
4) Jan Szałowski - żona Elżbieta z d. Rajkowska
wnuki:
a) Magdalena Pigłowska - mąż Remigiusz
b) Andrzej Szałowski

1 procent

podatku dla Magdy Targońskiej z domu Zawadzka chorej na stwardnienie rozsiane.
więcej ...


Imieniny obchodzą

Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla


Dzisiaj